ÖYS Üzerinden Ödev Aktivitesi Oluşturma

ÖYS Üzerinden Ödev Verme ve Notlandırma

Üniversitemiz Senatosunun kararları doğrultusunda 2020-2021 Güz dönemi yarıyıl içi sınavları öğretim elemanlarının tercihi doğrultusunda ödev, proje, uygulama ödevi veya online sınav şeklinde gerçekleştirilecektir. Ödev şeklinde uygulanacak yarıyıl sonu sınavlarının toplanması öğretim elemanının tercihine göre e-posta, bulut depolama sistemleri veya oys.dpu.edu.tr adresi üzerinde hizmet veren Öğrenme Yönetim Sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir.

Ödevleri ÖYS üzerinden toplamayı tercih eden öğretim elemanlarımız için aşağıda ÖYS üzerinden "Ödev" aktivitesinin tanımlanması ve puanlanması hakkında açıklamalar ile bir eğitim videosu yer almaktadır. Bu sistemde öğrenciler size doğrudan metin yoluyla veya dosya boyutu 30 MB'den fazla olmamak koşuluyla (bazı Office dökümanları, PDF, mp4 uzantılı videolar ve .zip uzantılı paketler) dosya yükleyerek ödevlerini ulaştırabilirler.

ÖYS üzerinden "Ödev" aktivitesi tanımlamak için;

 1. Sisteme giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan "Derslerim" menüsünden ödev aktivitesi eklemek istediğiniz derse giriş yapınız.
 2. Sağ tarafta yer alan "Yeni Aktivite Ekle" butonuna tıklayın ve "Ödev" aktivitesini seçin.
 3. Açılan sayfada bulunan alanları aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda tamamlayınız
  • Ad*: Ödev aktivitesine vermek istediğiniz adı giriniz (Bu alanın doldurulması zorunludur)
  • Açıklama: Ödev kapsamında öğrencilerinizin yapmaları istediğiniz faaliyetleri bu kısımda ayrıntılı bir şekilde anlatınız. Öğrencilerinizden eğer düz metin harici özellikler içeren bir ödev isteyeceksiniz bunu dosya yükleme yöntemi ile yapmalıdırlar. Bu durumu bu kısımda izah etmeniz gerekir.
  • Son Teslim Tarihi*: Ödevinizin son teslim tarihini belirtiniz. (Bu alanın doldurulması zorunludur)
  • Zamanlama: Bu alanda ödevinizin görünmesini istediğiniz haftayı ve tarih aralığını giriniz.
  • Yükle/Arşivden Seç: Ödevle ilgili öğrencilerinize paylaşmak istediğiniz bir dosya varsa bu dosyayı "Yükle" seçeneğini kullanarak yükleyebilir veya daha önceden ÖYS'ye yüklediğiniz bir dosyayı paylaşmak istiyorsanız "Arşivden Seç" seçeneğini kullanabilirsiniz.
  • Yükleme Sayısı: Bu alanda öğrencilerinizin yükledikleri ödevleri veya ödev dosyalarını kaç kere değiştirebileceklerini seçebilirsiniz.
  • Bitirme Kriteri: Öğrencinin ödevinin tamamlanmış sayılması için hangi kriteri istediğinizi burada belirtebilirsiniz. Bu alandaki seçenekler şu şekildedir;
   • Görüntüle: Öğrenci aktiviteyi görüntülediğinde ödevi tamamlamış olur.
   • Dosya Yükle: Öğrenci bir dosya yüklediğinde ödevi tamamlamış olur.
   • Notlandırma: Öğrencinin ödevi sizler tarafından notlandırıldığında ödev tamamlanmış olur.
  • Teslim tarihinden sonra dosya indirilmesine izin ver: Bu kısımda "Evet" seçilirse öğrenciler ödev dosyasını ödev teslim tarihi geçse bile indirebilirler.
 4. Yukarıda belirtilen alanları doldurduktan sonra sayfanın en alt kısmında bulunan "Kaydet" tuşuna basınız. Aktivite kaydedildikten sonra öğrencileriniz ödevi, açıklamaları, eğer yüklediyseniz ödev dosyalarını görüntüleyebilir ve ödevi yapmaya başlayabilirler.
 5. Kaydetmiş olduğunuz aktivitenin üzerine tıkladığınızda karşınıza küçük bir pencere çıkar. Bu pencerede yer alan;
  • "Aktivite Düzenle" butonunu kullanarak ödev aktivitesini tanımlarken girmiş olduğunuz alanlarda değişiklik yapabilirsiniz.
  • "Notlandırmaya Git" butonu ile öğrencilerinizin yüklemiş oldukları ödevleri görüntüleyebilir, dosyalarını bilgisayarınıza indirebilir ve dilerseniz ödev notlandırmalarını buradan öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz.
 6. Ödevler toplandıktan sonra ve değerlendirildikten sonra verilen ödev notlarının en geç 20 Aralık 2020 tarihine kadar OBS'de de ayrıca ilan edilmesi gerekmektedir.  
 7. Ödev tanımlama ve notlandırma işlemi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için aşağıda yer alan eğitim videosunu izleyebilir, eğer yapacağınız tanımlama işlemleriyle ilgili teknik desteğe ihtiyaç duyan akademisyenlerimiz uzem@dpu.edu.tr adresine e-posta atarak iletişime geçebilirler.

 

Son Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2020, Salı